A kutatólaboratórium tagjai:
- Dr. Szabó Ferenc, PhD, egyetemi docens
- Dr. Csuti Péter, PhD, tudományos munkatárs
- Kéri Renáta, ügyvivő szakértő
- Nagy Róbert, mérnök
- Tóth Dávid Noel, PhD hallgató
A kutatólaboratórium tevékenysége
A Laboratórium kutatási és fejlesztési tevékenysége két fő terület köré csoportosul: félvezető fényforrások (LED-ek) és világítási rendszerek objektív, fizikai mérése, valamint látás-pszichofizikai és színtani vizsgálatok végzése.
Félvezető fényforrások fotometriai, színtani vizsgálata
Világítódiódák és ezekkel épült fényforrások és világítótestek laboratóriumi (fényerősség, fényáram, fényeloszlás, szín és színvisszaadás, élettartam és villamos/termikus tulajdonságok) vizsgálata területén a Laboratórium felkészült, ilyen vizsgálatokat több nemzetközi és hazai program keretében végzett, illetve végez. Ezek közül is kiemelkedik a nemzetközi együttműködés keretében készített LED-es autófényszóró fejlesztése, és a hazai díjnyertes közvilágítási lámpatest fejlesztéséhez való hozzájárulás, valamint új színhűség meghatározási módszer kidolgozása.
Látás-pszichofizikai vizsgálatok
Laboratóriumi vizsgálataink alapján energia hatékony belső és kültéri világítási rendszerek kerültek kifejlesztésre, nemzetközi projektek keretében dolgoztunk ki lakásvilágítás számára optimalizált LED-es fényforrást, valamint másik projekt keretében dolgoztunk ki energia hatékony, optimális színmegjelenést biztosító és a freskókat nem károsító világítást a vatikáni Sixtus kápolna számára. A laboratórium eszközparkja lehetővé teszi akár valós, akár megjelenített terekben történő tekintetkövető kísérletek végrehajtását is.
Alapkutatási tevékenységeink
A laboratórium tevékenységei között az alapkutatási tevékenységek is nagy hangsúllyal szerepelnek. Kutatjuk a világosság-észlelet jobb leírási módját, az alkonyi látásra vonatkozó pszichofizikai vizsgálataink alapján került kidolgozásra az új nemzetközi szabvány, mely hozzájárulhat a közvilágítási rendszerek energiahatékonyabb formájának kidolgozásához. Új színharmónia rendszert dolgoztunk ki, és aktívan részt veszünk a színingerek leírására vonatkozó szabványos színinger megfeleltető függvények új, a mai kor igényeinek megfelelő változatának kifejlesztésében is.